Ból biodra i uda po bieganiu - czy to normalne?

Ból biodra i uda po bieganiu – czy to normalne?

Bieganie to taki rodzaj aktywności, który wiąże z dużym obciążaniem organizmu. Nie ma nic dziwnego w tym, że występują po nim bóle różnych części ciała. Bardzo często dotyczą one bioder i ud. Normalność takich przypadków zależy od tego, czy mowa tu o kontuzji, czy o zwykły, przemęczeniu organizmu. Ból uda po bieganiu albo ból biodra promieniujący na nogę może, ale nie musi być powodem pójścia do lekarza. Kiedy rozpoznać czy dany ból jest normalny lub nie?

Ból biodra po bieganiu – dlaczego występuje?

Tysiące małych kroków i uderzeń nóg o podłoże z pewnością może dać się we znaki. Obciążone tutaj są zwłaszcza mięśnie, zwłaszcza przy zwiększonej intensywności treningu. Na ból uda po bieganiu może mieć też wpływ twarda nawierzchnia. Przy każdym większym wysiłku należy pamiętać, żeby rozluźniać mięśnie. W przypadku ud i bioder są one szczególnie długie i silne. Przy dużej szybkości zaniedbywanie elementów treningu prawie zawsze wiąże się z przeciążeniem, a ból wewnętrznej części uda jest tylko kwestią czasu.

Przeciążenie mięśni w przypadku ud i bioder to nie jedyny powód bólów. Może nim być też zwyrodnienie u starszych ludzi, co jest całkiem naturalnym procesem. Rzadziej występuje u osób młodych, ale ból obu bioder może dotyczyć nawet nastolatków. Najgorszym rodzajem dyskomfortu przy bieganiu są kontuzje w rodzaju zwichnięć, skręceń czy nawet złamań. W takich przypadkach należy od razu udać się do lekarza.

Ból biodra promieniujący na nogę?

Uda i biodra składają się z wielu mięśni, a dzięki dobrej ich lokalizacji łatwiej określić, którego bólu one dotyczą. Przykładowo dyskomfort w przedniej części uda prawie zawsze powiązany jest z mięśniem biodrowo-lędźwiowym. Z kolei ból biodra po zewnętrznej stronie może być oznaką przeciążania mięśnia czworobocznego. Należy uważać również na mięsień gruszkowaty, który wiąże się z głębokim stawem biodrowym, który dotyczy właściwie całej kończyny. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, dlatego warto poprawnie rozpoznać rodzaj bolącego mięśnia.

Jak uniknąć bólu bioder i ud?

Ból biodra bieganie czy kontuzje nóg prawie zawsze biorą się z zaniedbywania problemu. Biegacz po intensywnym treningu lekceważy pierwsze oznaki problemów z mięśniami czy kośćmi. Bardzo przydatne w takich przypadkach są ćwiczenia stabilizacyjne. Są one bardzo proste i nie wymagają dużego wysiłku, ale mają kluczowe znaczenie dla rozluźnienia organizmu.

Najlepiej wykonywać je w formie rozgrzewki, tuż przed biegiem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby przetestować je już po treningu, choć wielu ludzi nie ma już wtedy na nie chęci. Ćwiczeń stabilizacyjnych jest naprawdę sporo i warto poszukać ich w Internecie. Przykładowo idealne ćwiczenia na bolące biodro to przyciąganie całej zgiętej kończyny do brzucha w pozycji leżącej. Wystarczy kilkanaście powtórzeń trwających kilkanaście sekund, żeby znacznie zminimalizować szansę powstania bólu biodra lub uda.