Pomiar masy ciała dla większości osób ćwiczących, będących na diecie i odchudzających się jest ważnym wyznacznikiem ich sukcesu bądź porażki. Często osoby te zniechęcają się do zdrowej żywności i prowadzonego trybu życia przez niekontrolowane wahania wagi. Czy to normalne? Czy tak może się dziać?
Kiedy najlepiej się ważyć?
Zdecydowanie najlepszą porą na stanięcie na wadze jest ranek tuż po przebudzeniu. Osoba wykonująca pomiaru powinna być na czczo, najlepiej nago bądź w samej bieliźnie. Waga powinna zawsze stać w jednym miejscu, ponieważ urządzenia te często się rozkalibrowują i pokazują błędne dane.
Najlepszą praktyką na wykonywanie pomiarów jest systematyczność – 1 max. 2 razy w tygodniu. Dzienna waga może wahać się w zależności od spożywanych pokarmów i płynów czy też wypróżnienia. Dlatego nie ma co stresować się faktem, że wieczorem waga pokazuje +3kg TO NORMALNE! Jeśli jednak waga zdecydowanie waha się w okresie tygodnia bądź miesiąca, bez znacznych zmian żywieniowych należy skonsultować się z lekarzem.
Wahania wagi rano i wieczorem
Przyczyn dobowych wahań wagi może być całe mnóstwo np.:
– zatrzymanie wody w organizmie – jedna z najczęstszych przypadłości pań przed spodziewaną miesiączką, jej w trakcie jak i po. Czyli teoretycznie cały cykl. Kobiety stosujące diety niskokaloryczne są dodatkowo narażone na odkładanie przez organizm wody na „później”, a co za tym idzie złudne zwiększenie wagi. Dieta bogata w sól i cukier, również jest przyczyną odkładania się wody, dlatego warto zwrócić uwagę na spożywane pokarmy, szczególnie te przetworzone.
– zaparcia i problemy z wypróżnianiem – złogi kałowe zalegające w jelitach często potrafią ważyć nawet kilka kilogramów! Bardzo ważne jest aby wypróżniać się minimum raz dziennie. Są to bowiem metabolity i substancje w niczym nie potrzebne naszemu organizmowi. W celu złagodzenia objawów zaparć należy zasięgnąć rady specjalisty i wprowadzić więcej błonnika do codziennej diety.
– dodatkowo badania wykazują, że osoby spożywające dużo białka, nabiału i mięsa są bardziej narażone na wahania wagi. Spowodowane jest to prawdopodobnie kwasowym odczynem tych produktów – organizm w celu wyrównania pH zatrzymuje wodę i próbuje się oczyścić.
– wahania wagi mogą również zauważyć osoby intensywnie trenujące, a szczególnie wzrost wagi po treningu. Jest to spowodowane faktem, iż wypijana na treningu woda zostaje spożytkowana przez mięśnie, które zwiększają swoją objętość i masę.
Nagły wzrost wagi z dnia na dzień
Tak więc wahania wagi w ciągu dnia czy też nagły wzrost wagi z dnia na dzień nie jest niczym dziwnym i niepokojącym. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wahania o kilka kilogramów nie ustają po kilku miesiącach wprowadzonej diety i ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych bądź problemach z nerkami.
Dodaj komentarz