Kolka biegacza zwana też kolką wysiłkową to prawdziwe utrapienie wielu biegaczy. Zmagają się z nią zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Jakie są jej przyczyny i jak możemy się jej pozbyć?
Czym jest kolka w trakcie biegania?
Kolka biegacza jest to nagły, intensywny, przeszywający ból występujący przeważnie tuż pod zebrami. Kolka bywa tak silna, że uniemożliwia szybki bieg lub wymaga zatrzymania się i odpoczynku, a czasem zmusza do zakończenia treningu. Po dziś dzień naukowcy nie są zgodni co do przyczyn powstania kolki.
Skąd się bierze kolka przy bieganiu?
Kolka jest stanem nagłym, nieprzewidywalnym co sprawia, że badacze mają trudność z ustaleniem jej przyczyn. Istnieje wiele teorii na temat czynników wpływających na powstanie kolki. Najczęściej wymienianymi jej przyczynami są:
- tłusta, zbyt ciężka dieta, nadmierne spożywanie błonnika
- słabe, nie wytrenowane mięśnie brzucha
- zbyt krótka przerwa pomiędzy ostatnim posiłkiem a biegiem
- nieprawidłowy, płytki oddech podczas wysiłku
- wzdęcia, napięcia mięśni brzucha
- stres
- stany chorobowe (owrzodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy)
- astma
- nieprzygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego
- przerost mięśni przewodu pokarmowego
Jak widać lista jest długa, a nie są to wszystkie prawdopodobne przyczyny kolki. Pamiętajmy, że przyczyna bólu brzucha nie zawsze musi kolka, jeżeli jest on nagminny i nie możemy sobie z nim poradzić należy skonsultować się z lekarzem.
Jak uniknąć kolki podczas biegu?
Przede wszystkim należy z głową planować swoje posiłki, ostatnią potrawę spożyć nie później jak godzinę przed bieganiem. Najlepiej rozpocząć trening, gdy czujemy się lekko i nie jesteśmy ociężali po jedzeniu. Niektórzy potrzebują nawet trzech godzin przerwy pomiędzy posiłkiem a bieganiem Należy również popracować nad mięśniami brzucha, wprowadzić do treningu ćwiczenia je wzmacniające. Przed bieganiem warto też się rozgrzać poprzez wciąganie i wypinanie brzucha.
Jak pozbyć się kolki biegacza? – najlepsze sposoby
Co zrobić, gdy już dopadnie nas kolka podczas biegu? Najczęściej stosowanym sposobem jest po prostu zmniejszenie tempa biegu lub przejście w marsz. Należy rytmicznie wciągać i wydymać brzuch. Nie wolno kucać ani siadać, jeśli ból jest nie do zniesienia możemy się zatrzymać, stanąć w lekkim rozkroku, unieść ręce w górę i wykonać kilka skłonów w stronę, gdzie pojawił się ból. Gdy pozbędziemy się już kolki nie wolno zbyt gwałtownie nabierać szybkiego tempa biegu, ponieważ ból powróci.
Kolka podczas biegania – problem nie tylko amatorów
Literatura medyczna i badania nie podają jednogłośnie przyczyn powstawania kolki podczas biegu. Problem ten dotyczy zarówno amatorów jak i profesjonalnych biegaczy. Tym mniej doświadczonym zaleca się jednak systematyczny trening mięśni brzucha i solidną rozgrzewkę przed biegiem. Pamiętajmy, powyższe porady nie mogą zastąpić konsultacji z fachowcem. Nie każdy ból oznacza kolkę, osoby, które nagminnie cierpią z powodu bólu brzucha podczas biegu powinny bezzwłocznie udać się do lekarza!
Dodaj komentarz