Rodzynki a odchudzanie

Rodzaje rodzynek a odchudzanie – jakie rodzynki są najzdrowsze?

Rodzynki to nic innego jak suszone winogrona. Winogrona świeże jak i suszone cieszą się ogromną popularnością już od tysięcy lat. Historia odkrycia rodzynek sięga południowej Francji, gdzie odkryto smak owoców winorośli, które opadły na ziemię i pod wpływem słońca oraz temperatury uległy wysuszeniu.

Właściwości odżywcze rodzynek

Obecnie rodzynki to bardzo popularne suszone owoce, które zawierają w 100 gramowej porcji – 299 kcal. Mają one również niską zawartość soli oraz duże ilości jodu, co bardzo korzystnie wpływa na organizm człowieka. Co więcej, jest to smaczna przekąska, która może pomóc w utracie wagi, ponieważ pomaga przyspieszyć metabolizm i podtrzymać poczucie sytości przez dosyć długi czas. Rodzynki zawierają także wiele niezbędnych składników odżywczych, które  poprawiają trawienie, funkcjonowanie mózgu i zapewniają rozwój umysłowy. Dodatkowo poprawiają one pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają osteoporozie. Zawierają również jod, który wspomaga pracę tarczycy. Są one pyszne i pożywne, dlatego też powinny być uwzględnione w naszym planie żywieniowym. Poza wysoką zawartością cukrów prostych w rodzynkach – około 70 g oraz błonnika – około 7 g, rodzynki zawierają również potas, wapń, żelazo i witaminę B6, a także związki chemiczne o charakterze antyoksydantów.

Rodzaje rodzynek – jakie są najzdrowsze?

Rodzynki dzieli się na kilka rodzajów. Jednym z kryteriów podziału rodzynek jest obecność pestek. Kolejnym z kryteriów jest miejsce produkcji a jeszcze innym jest metoda produkcji. Głównie rodzynki dzieli się na trzy gatunki: sułtanki, damascenki oraz sułtanki perskie. Wytwarza je się w Turcji, Kalifornii, Republice Południowej Afryki oraz w Australii. W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszą się sułtanki, które uchodzą za słodkie i bardzo smaczne.

Na uwagę zasługują również rodzynki korynckie, często nazywane są koryntkami. Rodzynki te powstały z winogron dojrzewających w słonecznej Grecji. Winogrona są beznasienne i bardzo małe, a do tego niezwykle słodkie. Są one zdecydowanie mniejsze, ale bardziej słodkie niż popularne na rynku – rodzynki sułtanki. Co ważne rodzynki korynckie, są niskokaloryczne, a przy tym są niezwykle bogate w witaminy, minerały oraz cenne dla organizmu składniki odżywcze.

Kupując rodzynki oraz inne suszone owoce, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy nie są one siarkowane. Czyli warto sprawdzić, czy w składzie nie ma konserwantu E-220, który jest produktem ubocznym spalania paliw kopalnych, czyli dwutlenku siarki.

Rodzynki a odchudzanie

Osoby, które marzą o straceniu kilogramów, a niestety lubią słodycze, mogą czekoladowe ciasteczka zastąpić garścią rodzynek. Zawarte w rodzynkach fruktoza oraz dekstroza z pewnością zastąpią słodycze i dodatkowo wpłyną korzystnie na organizm. Warto jednak zwrócić uwagę, nie tylko na ilość rodzynek, ale i na porę dnia, w której je spożyjemy. Składające się głównie z cukrów prostych rodzynki są bombą energetyczną, której nie należy jeść późnym popołudniem i wieczorem.

https://bonavita.pl/rodzynki-rodzaje-wlasciwosci-rodzynki-a-odchudzanie-czy-rodzynki-sa-zdrowe