Jaki alkohol ma najmniej kalorii?

Jaki alkohol ma najmniej kalorii?

Większość diet wyklucza całkowicie spożycie alkoholu. Jednak nie oszukujmy się, większość z nas na imprezie lubi wypić chociażby symboliczną lampkę szampana. Nie ma w tym nic złego, jednak część osób martwi się o kalorie w alkoholu. Czy faktycznie okazjonalne spożycie ulubionego trunku zrujnuje naszą dietę? Sprawdzamy, jaki alkohol jest najmniej kaloryczny.

Kalorie w piwie

Najmniej kaloryczne piwo to piwo jasne pełne – 0,33 l trunku zawiera około 162 kcal. Dla porównania ta sama pojemność piwa ciemnego to około 224 kcal. Większą kaloryczność mają piwa smakowe oraz bezalkoholowe. Ten napój jest odradzany ludziom na diecie.

Kalorie w wódce

W kieliszku 50 ml wódki 40% znajduje się 110 kcal. Jeśli pita jest w drinkach, należy doliczyć kaloryczność soku lub innego napoju zmieszanego z nią. Oczywiście nie istnieje alkohol bez kalorii, jednak kolejnym minusem wódki jest to, że jest ona pozbawiona składników odżywczych, które znajdują się w piwie lub winie. Odmiany smakowe są oczywiście bardziej kaloryczne.

Kalorie w winie

Wielu lekarzy zaleca wypicie kieliszka wina od czasu do czasu w trosce o serce. Nie jest ono jednak bezkaloryczne. Lampka białego wina to około 79 kalorii, czerwonego wytrawnego – 82 kcal, białego półwytrawnego – 97 kcal. Taka sama objętość wina czerwonego półsłodkiego zawiera 105 kcal, białego słodkiego – 112 kcal, a czerwonego słodkiego – 128 kcal. 100 ml wina musującego to natomiast 75 kalorii. Osoby dbające o sylwetkę mogą bez obaw sięgać od czasu do czasu po wytrawne białe wino, które jest jednym z najmniej kalorycznych alkoholi.

Kalorie w whisky

Whisky to bardzo kaloryczny trunek. W 35 ml napoju znajduje się 87 kcal. Zdecydowanie lepsze od picia whisky z colą jest wypicie jej z samym lodem.

Jaki alkohol pić na diecie?

Alkohol a kalorie to temat często niewygodny i unikany przez osoby na diecie. Nie ma jednak się co bać – każdy może czasami pozwolić sobie na chwilę przyjemności. Jak brzmi więc odpowiedź na pytanie, jaki alkohol ma najmniej kalorii? Są to alkohole czyste, bez dodatków oraz wina wytrawne. Wszystko zależy również od ilości spożytego trunku. Nawet najmniej kaloryczny alkohol wypity w dużej ilości będzie prawdziwą bombą kaloryczną.

Dodatkowo wartość energetyczna trunku zwiększa się wraz z dodaniem do niego soków lub napojów gazowanych oraz cukru. Nie należy również zapominać, że picie alkoholu wzmaga apetyt. To często prowadzi do sięgania po kaloryczne, imprezowe przekąski, takie jak chipsy czy pizza. W sytuacji zabawy można stracić kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

Jaki alkohol ma najmniej kalorii?

Odstępstwa od diety zdarzają się każdemu i są rzeczą normalną. Jeśli ma się ochotę sięgnąć po ulubiony alkohol w rozsądnej ilości na imprezie, nie trzeba sobie zawsze odmawiać. Jednak jeśli bardzo zależy nam na przestrzeganiu odpowiednich zasad żywienia, dobrze jest sprawdzać kaloryczność trunków i pamiętać o zdrowym umiarze. Zbyt duże spożycie alkoholu nie jest zdrowe dla organizmu. Może ono oddalać nas od osiągnięcia wymarzonej sylwetki, dlatego zamiast kolorowego drinka dobrze jest zdecydować się czasem na lampkę wytrawnego wina.