Jak się ubrać do biegania w każdej porze roku?

Jak się ubrać do biegania w każdej porze roku?

Co roku w parku czy też na deptaku można zauważyć dziesiątki osób, które postanowiły zwiększyć aktywność fizyczną i zrzucić zbędne kilogramy, rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem. Chociaż uprawianie tego sportu niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych i świetnie wpływa na samopoczucie, to dobranie nieodpowiedniego stroju może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla osoby biegającej.

Jak się ubrać do biegania?

Każdy z początkujących biegaczy zadaje sobie pytanie, jak ubrać się, planując bieganie. Istotne jest, aby dobrać odpowiedni strój w każdej porze roku. Dobór właściwego ubioru powinny rozważyć nie tylko osoby biorące udział w długich, wyczerpujących maratonach, ale także ludzie, którzy planują krótki, relaksujący bieg w okolicach własnego domu.

Do pór roku najbardziej zachęcających do biegania można zaliczyć wiosnę oraz lato. Przy wysokich temperaturach występujących w tym okresie podstawą stroju biegacza powinny być szorty lub krótkie legginsy, a także krótka koszulka zapobiegająca przegrzaniu organizmu.

Znacznie trudniejsze dla amatorów biegania okazuje się wybranie stroju w okresie jesienno-zimowym. Strój powinien chronić biegacza przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, ale jednocześnie musi być przewiewny i niekrępujący ruchów. Jeśli chodzi o kwestię, jak ubrać się do biegania jesienią, warto postawić na dwie warstwy ubioru. Jedna z tych warstw powinna zawierać koszulkę z krótkim rękawem. Należy stawiać przede wszystkim na ubrania stworzone z oddychającego materiału i jednocześnie unikać wodoodpornych elementów garderoby, gdyż nie przepuszczają one powietrza i wpływają na wzmożenie potliwości.

Ubrania do biegania zimą

Problematyczną kwestią często jest pytanie, jak ubrać się do biegania zimą. Chociaż ta pora roku wielu z nas zniechęca do podejmowania aktywności fizycznej na zewnątrz, to prawda jest taka, że bieganie zimą może znacznie poprawić naszą wytrzymałość tlenową oraz odporność. Ubrania do biegania zimą powinny chronić przed mrozem i wiatrem, a jednocześnie muszą zapewnić trenującemu jak największy komfort. Górna część stroju powinna składać się z trzech warstw – koszulki podstawowej, drugiej warstwy z długim rękawem oraz wierzchniej warstwy chroniącej przed wiatrem i mrozem.

Spodnie do biegania w 10 stopniach i niżej muszą być ocieplane i sięgające do kostek. Nie należy zapominać o ciepłych skarpetkach chroniących ścięgno Achillesa oraz o nakryciu głowy. Podstawą są również rękawiczki wykonane z polaru, które będą chroniły dłonie biegacza przed zziębnięciem.

Odzież do biegania – jakie materiały wybrać?

Niezależnie od pory roku, warto stawiać na odzież do biegania wykonaną z tworzyw sztucznych, ponieważ doskonale wchłania ona wilgoć oraz potrzebuje niewiele czasu, aby wyschnąć. Błędem jest wybieranie ubrań bawełnianych, gdyż schną one powoli i sprawiają, że biegacz jest narażony na noszenie dodatkowego balastu na swoim ciele, a także na powstawanie otarć.